RSS
środa, 18 lutego 2009
Yaque del Sur

Yaque del Sur - Rzeka na południowym zachodzie Dominikany. Ma 209 km długości, 2707 m głębokości, 4972 km² dorzecza. Przepływa przez San Juan, Del Medio, Las Cuevas.

13:59, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 grudnia 2008
Autostrada
Republika Dominikańska pięć głównych autostrad, które podejmują ważne podróżujących do każdego miasta w kraju. Trzech głównych autostrad są Autostrada Duarte, Autostrada del Este, i Autostrada del Sur, które idą na północ, wschód, a po stronie zachodniej części kraju. Nowa droga 106 km, który łączy Santo Domingo z północno-wschodniej części kraju półwysep jest obecnie eksploatowany. Travelers może teraz przyjechać w pięknym Samana Peninsula w czasie krótszym niż dwie godziny. Większość tras połączeń małych miastach w kraju są nieutwardzone, ale ulegają poprawie.
14:37, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 października 2008
Peso dominikańskie

Peso dominikańskie (z łac. pensum = 'odważone', hiszp. peso - 'ciężar', 'sztuka') - nazwa jednostki monetarnej Dominikany.

1 peso dominikańskie = 0,0624887131 Zł.

16:54, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 sierpnia 2008
Enriquillo

Enriquillo (hiszp. Lago Enriquillo) - słone jezioro na Dominikanie, położone w południowo-zachodniej części kraju. Współrzędne geograficzne: 18°30′N 71°35′W. Jezioro położone jest w rowie tektonicznym, który tworzy w tym miejscu depresję. Nad jeziorem wznoszą się pasma górskie: Sierra de Neiba (na północy) i Sierra de Bahoruco (na południu). Brzeg jeziora położony jest 46 m p.p.m.. Stanowi on najniżej położony punkt w kraju, a zarazem całej Ameryki Środkowej. Jezioro zajmuje powierzchnię 265 km².

15:21, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 czerwca 2008
Gspodarka
Główne produkty przemysłu rolno-spożywczego to cukier, tytoń oraz kawa, które są obok złota i innych metali, cennym towarem eksportowym.
14:27, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 kwietnia 2008
Opieka medyczna
Turyści mają możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy lekarskiej w szpitalach publicznych. Wizyta prywatna kosztuje od 20 do 25 USD, dzień w szpitalu prywatnym – ok. 150 USD.
19:13, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 kwietnia 2008
Porady i Zwyczaje
Dominikana słynie z merengue. Jest to taniec będący do XIX wieku tańcem miejscowych wyższych sfer. Tańczy się go w metrum dwie czwarte ( tak jak polkę, tylko dużo, dużo wolniej). Merengue jest jak popołudniowa sjest wolny, leniwy, a jednocześnie bardzo pogodny. Odbija się w nim mentalność Dominikańczyków, którą można oddać jednym słowem: maniana ( hiszp. jutro). W tym klimacie nikt się nie spieszy, jest zawsze czas na popołudniową sjestę. Wynalazek skrupulatnych Europejczyków, zegarek, w okolicy równika nie jest zbyt przydatny. Mieszkańcy Dominikany rzadko umawiają się na konkretną godzinę, czas płynie tutaj jak w powieściach Marqeza - powoli, niespiesznie, niepostrzeżenie.
Senne zazwyczaj ulice dominikańskich miast ożywiają się w okresie karnawału. Jest on obchodzony podobnie jak w Brazylii - hucznie i barwnie. Ulice wypełniają się korowodami tańczących przy tradycyjnej kreolskiej i afrykańskiej muzyce ludzi.
Płyty z muzyką merengue mogą być świetną pamiątką z Dominikany. Podobnie jak inne wytwory miejscowej sztuki ludowej. Najpopularniejsze są lalki lirna. Są to pokryte kolorową glazurą figurki kobiet ubranych w kreolskie stroje. Interesujące są tez pierścionki merengue, z karuzelami z diamentów i kamieni szlachetnych, albo dwustronne pierścionki z dwoma oczkami, które można obracać na palcu tak, by zmieniac ich wygląd zaminiając oczka miejscami.
Przechadzając się uliczkami dominikańskich miejscowości dobrze mieć przy sobie trochę cukierków. Turysta zwsze jest tam bowiem otaczany gromadką roześmianych dzieci, wołających kalameros! kalameros! Dając im trochę słodyczy sprawi się im dużą radość i zaskarbi sympatie okolicznych mieszkańców.
Osoby chcące wynająć na Dominikanie samochód winny mieć kartę kredytową, bowiem firmy wynajmujące pojazdy często jej wymagają. Wypożyczalnie, hotele i restauracje honorują karty Visa, Mastercard, American Express.
Prawie wszystkie banki na miejscu realizują czeki podróżne American Express, Thomas Cook, Bank of America.
Na Dominikanie można porozumieć po angielsku i francusku, językiem urzędowym jest jednak hiszpański. Trzeba być jednakże przygotowanym na pewne rozbieżności między hiszpańskim Półwyspu Iberyjskiego, a hiszpańskim miejscowym. Przede wszystkim w uszy rzucić się może typowe dla Karaibów mieszanie r i l. To znaczy, że hiszpańskie mi amor zabrzmi na Dominikanie: mi amol, natomiast falda ( spódnica), mieszkańcy zachodniej części kraju wymówią: farda. Na północy zaś i r zastępowane jest przez r. Różnice dialektalne nie są jednak na tyle duże, by w znaczącym stopniu utrudnić komunikację.
12:16, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 marca 2008
Dominikana
Dominikana jest ciekawym krajem jeśli chodzi o zwiedzanie, zabawę czy wypoczynek na łonie przyrody. Do zobaczenia jest żyzna Dolina z drugim co do wielkości miastem- Santiago. Można zobaczyć półwysep Samana albo leżące na południowym wybrzeżu Santo Domingo, kulturalne i gospodarcze centrum kraju. Niezapomniane wrażenia pozostawia po sobie wyjazd szybkimi łodziami motorowymi na wyspę Saona. Plaże z białym piaskiem, leżące niedaleko brzegu rafy koralowe, które mogą oglądać pod wodą nawet zupełni nowicjusze w nurkowaniu, miejscowa kuchnia i nieograniczona ilość Cuba Libre- to wszystko warte jest swojej ceny. Warto także skorzystać z jeep-safari i wycieczki o nazwie „EXPLORER”. Jest to prawie całodzienny wyjazd landroverami połączony ze zwiedzaniem plantacji trzciny cukrowej, fabryki cukru i wspinaczką w wodospadzie. To największa atrakcja na północy wyspy. Można przeżyć dreszczyk emocji, mimo że jest to zupełnie bezpieczna dla każdego zabawa. Polega ona na wspinaniu się przygotowaną trasą, która prowadzi przez siedmiostopniowy wodospad. Kolejną atrakcją jest wycieczka statkiem parowym Missisipi w górę rzeki Rio de Charon po drodze można podziwiać romantyczną, inspirującą artystów wieś będąca imitacją średniowiecznej włoskiej wsi. Znajduje się tam piękny amfiteatr na 5000 osób, domy artystów, restauracje i butiki. W Los Haitises National Park, wśród ciekawych formacji skalnych, w naturalnych jaskiniach napotkać można oryginalne rysunki naskalne Indian Taino z czasów prekolumbijskich. Ciekawe formy mangrowców.

Dla miłośników zwierząt jest Manati Park w którym można spotkać egzotyczne zwierzęta, tresowane delfiny, natomiast w zatoce każdego roku w grudniu pojawiają się walenie. Zawsze zimą wracają tu do miejsca swoich narodzin by się łączyć w pary i rodzić młode. Na przełomie stycznia i lutego można spotkać do 200 tych zwierząt.
10:49, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
Santo Domingo
Stolica Dominikany liczy ok. 2,7 mln mieszkańców. Założone w 1496 roku przez B. Kolumba, brata Krzysztofa. Santo Domingo jest najstarszym osiedlem europejskim na kontynencie amerykańskim. W 1509-1543 roku była tam siedziba wicekróla zarządzającego posiadłościami hiszpańskimi w Ameryce Południowej. W 1930 roku częściowo zniszczone przez huragany. W mieście znajdują się dwa uniwersytety, starszy założony w 1538 jako pierwszy w  Ameryce. W stolicy  Dominikany jest sporo zabytków np. katedra (1521-1523) najstarszy kościół w Ameryce, pałac Casa del Almirante(1510 rok) czy szpital San Andres utworzony w 1509 roku.
10:47, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »